Gry logopedyczne dla młodszych dzieci- głoska L oraz głoska Z

Utworzono dnia 08.04.2021

Dla młodszych dzieci (nasze 3-4 latki) oraz dla tych dzieci, które powinny utrwalać prawidłową wymowę głoski dźwięcznej Z oraz głoski L (która jest bardzo ważna w logopedii!) proponuję gry planszowe.

Zachęcam do wspólnej zabawy z Logopedyczną grą planszową  „Wyścigi z głoską Z” z polami opatrzonymi obrazkami z głoską [z] w nagłosie oraz śródgłosie wyrazów.

Zasady gry są tradycyjne – wygrywa ta osoba, która jako pierwsza dotrze do mety. Dla urozmaicenia rozgrywki można dodać pola specjalne poprzez pokolorowanie obwódki pola, całego pola lub inny znak graficzny. Dla przykładu zatrzymanie pionka na polu: czerwonym – przesuń pionek o dwa pola do przodu, niebieskim – jedno pole do tyłu, żółtym – ułóż zdanie z obrazkiem, zielonym – znalezienie rymy do nazwy obrazka, pomarańczowym – dodatkowy rzut kostką.

Najważniejsze jest jednak staranne wyraźne wymawianie wyrazów, zwracamy uwagę na dźwięczną wymowę głoski Z oraz aby dziecko nie wystawiało języka między zęby podczas wymowy tej głoski.

Słownictwo: zupa, ogryzek, złotówka, gazeta, ząb, zegar, język, zakłada, bluza, zebra, wazon, zlewozmywak, koza, zero, karuzela, zapałki, gwizdek, znak, puzon, złoto, mazak, zamek, puzzle, zapiekanka, dinozaur, zygzak, waliza, zuch, gniazdo, zabawki, fryzura, znak zapytania, wózek, lizak, zjawa.

Gra planszowa „Wyścigi z głoską L” to prosta gra planszowa z polami opatrzonymi obrazkami z głoską [L] w nagłosie, wygłosie oraz śródgłosie.

Zasady gry są tradycyjne – wygrywa ta osoba, która jako pierwsza dotrze do mety. Dla urozmaicenia rozgrywki należy dodać pola specjalne poprzez pokolorowanie obwódki pola lub inny znak graficzny. Dla przykładu zatrzymanie pionka na polu: czerwonym – dwa pola do przodu, niebieskim – jedno pole do tyłu. Najważniejsza jest jednak prawidłowa wymowa głoski L- język unosi się wysoko, dotyka wałka dziąsłowego- miejsca za górnymi zębami. Dziecko stara się wymawiać wszystkie wyrazy wyraźnie, starannie.

Słownictwo: lew, palec, lemoniada, lizak, globus, leki, cebula, telefon, latawiec, lody, lodówka, gol, liść, samolot, lala, flaga, motyl, listy, kula, chleb, lis, pędzel, balon, klocki, mleko, las, sól, pudel, maliny, lampka, śliwki, waliza, lupa, widelec, plecak, ślimak.

Gra z głoską Z

Utworzono dnia 08.04.2021, 11:08