Czytanie bajek przez rodziców :)

Utworzono dnia 28.10.2023

Jednym z tegorocznych działań rocznego planu pracy  naszego przedszkola jest czytanie bajek z morałem przez rodziców. W związku z tym od miesiąca października realizujemy w/w zadanie. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice. Przez ostatni tydzień odwiedzili nas chętni rodzice, którzy przeczytali dzieciom bajki. Widząc Państwa w naszym przedszkolu jesteśmy pewni, że uczestniczą Państwo nie tylko w życiu naszego przedszkola, ale przede wszystkim w życiu swoich pociech, ponieważ to rodzina odgrywa najważniejszą rolę w ich wychowaniu. Częste czytanie książek dzieciom przez rodziców wpływa znacząco na ich rozwój. Jedną z ważniejszych funkcji czytania jest to, że wzmacnia się wieź między rodzicem a dzieckiem. Wiek przedszkolny, to taki okres rozwoju dziecka, w którym zaczynają kształtować się różne nawyki. Istotną sprawą podczas czytania dzieciom książek jest dobieranie ich tak, aby przedstawiane w nich historie były zabawne, różnorodne, odpowiednie do wieku, ale muszą mieć też przekaz/morał. Jedną z ważniejszych czynności o której nie można zapomnieć, jest rozmowa z dzieckiem na temat treści czy morału, który jest tam zawarty. Samo przeczytanie bajki jest bezcelowe, to rozmowa na temat emocji i przeżyć bohaterów jest tą czynnością z której podopieczny wyniesie najwięcej. Dzięki bajkom dziecko poznaje emocje, wie jak się zachować w pewnych sytuacjach, odróżniać dobro od zła oraz poszerza wiedzę o świecie czy rozwija wyobraźnię. Dzięki czytaniu bajek z morałem wie, jak nazywać i wyrażać swoje uczucia. Uczy się wrażliwości i empatii, utożsamia się z bohaterem i jego uczuciami. Pamiętajmy zawsze o tych zaletach. Stwórzmy dziecku jego własną biblioteczkę. Niech to będzie półka przeznaczona wyłącznie na książki. Nie musimy kupować drogich książek. Możemy ich poszukać np. na kiermaszach. Pamiętajmy również o naszych bibliotekach. Jeśli chcemy dać dziecku prezent, kupmy mu książkę. Na pewno będzie się cieszyło, kiedy przeczyta ją z rodzicem.

”Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” -  Wisława Szymborska

Justyna Jankowiak

Utworzono dnia 28.10.2023, 05:14