"Łamigłówki - układanki "

Utworzono dnia 12.06.2020

Dzisiaj proponujemy naszym mądrym Przedszkolakom układanki- łamigłówki!

TANGRAM to chińska układanka znana od ok. 3000 lat. Składa się z 7 elementów- figur geometrycznych, powstałych przez rozcięcie kwadratu. Celem tej łamigłówki jest odtworzenie położenia wszystkich siedmiu elementów tangramu w przedstawionym obrazku na podstawie jedynie kształtu jego konturów, a także wymyślanie własnych wzorów. Jest to świetne, bardzo rozwijające ćwiczenie dla dzieci. Ćwiczy spostrzegawczość, koncentrację, wyobraźnię, logiczne myślenie.

Reguły:

• w przypadku każdego obrazka należy wykorzystać wszystkie siedem elementów,

• elementy nie mogą na siebie nachodzić,

• wszystkie elementy można obracać, a element w kształcie równoległoboku można odwracać na drugą stronę.

Za pomocą tangramu można ułożyć tysiące obrazków: sylwetek ludzi i zwierząt, przedmiotów, figur geometrycznych. Zachęcamy do układania załączonych wzorów, a także do wymyślania własnych tangramowych obrazków!
Należy wydrukować kolorowy tangram (najlepiej na papierze technicznym lub podkleić tekturką), rozciąć, tak a by powstało 7 figur i układać na wydrukowanych planszach z konturami.Wszystkie układanki podpisane są w języku angielskim (zachęcamy do powtórki słówek). Mamy więc:
BOAT- łódź
CAT- kot
FISH- ryba
SWAN- łabędź
FOX- lis
FLOWER- kwiat
TURTLE- żółw (wodny)

Nasza druga propozycja dla Przedszkolaków to również układanka, ale trochę innego rodzaju. Najpierw musimy wydrukować kartkę z klockami w kropki i to podwójnie! Potem wycinamy klocki z jednej kartki i mieszamy je. Zadaniem dziecka jest ułożenie wyciętych klocków na drugiej kartce z klockami- należy dopasować je tak, aby kolory obu kropek się zgadzały. Po pierwszej próbie można bawić się na czas i zmierzyć czas ułożenia klocków również mamie i tacie :-) Miłej zabawy!

Pozdrawiamy,

Marta Kusińska